מומלצים:
פוסטים אחרונים:

פנינה – קווים לדמותה של אבן חן יוקרתית במיוחד

לא כולם יודעים שפנינה, אותו כדור נוצץ שחי על לשונה של הרכיכה, בתוך הצדף, היא אבן חן לכל דבר. הפנינה נחשבת לאבן חן ביולוגית, זו בניגוד לאבן חן שהיא מינרל. היא נחשבת בעולם התכשיטים לאחת האבנים היוקרתיות והקלאסיות ביותר.

מבחינה ביולוגית עשויה הפנינה מסידן פחמתי. היא נוצרת בתוך צדפות הפנינה בתוך מעטה בטחון שנקרא דר. הדר הוא חומר שמופרש על ידי תאים בתוך מבנה הצדפה, שמתעוררים כאשר נכנס חומר זר לתוך הצדפה ומגינים עליה. לרוב מדובר בגרגיר חול שיוצר את התופעה ומהחומר הפעיל הזה נוצר מבנה הפנינה. אם הפנינה – או צדפת הפנינים – כפי שהיא נקראת, היא הצדפה היוקרתית שיוצרת את הפנינים המוכרות לנו מעולם אבני החן. עם זאת, ישנן רכיכות וצדפות נוספות שיוצרות פנינים, אך הן אינן נחשבות לפנינים אמיתיות.

ההיסטוריה של הפנינה

הפנינה שימשה כחלק מעולם היופי שמקיף את התרבות האנושית מאז ימי קדם. חפירות ארכיאולוגיות בנקודות שונות בעולם גילו שעוד לפני הספירה השתמשו בפנינים לעיטור תכשיטים שונים, ביניהם תכשיטי קבורה, כתרים ותכשיטי מלוכה אחרים.

במהלך השנים נשלחו משלחות על ידי מלכים וקיסרים לחיפוש ואיתור של פנינים באזורים ימיים שונים. פנינים אלו סימלו עושר והדר. בימי הביניים יצאו משלחות כאלו לאסיה, אמריקה ואיים רבים באוקיינוס ההודי.

בשנות השבעים של המאה הקודמת החלו לייצר פנינים בתוך מים מתוקים. עד אז היו ניסיונות לייצר פנינים באמצעים מלאכותיים, בעיקר בסין וביפן, אך לרוב התוצאה הייתה נטולת ברק. למרות הפיתוח בתחום זה, פנינים הגדלות בים נחשבות עדיין יקרות הרבה יותר, בשל התכונות המיוחדות שלהן – בעיקר הברק. זאת בניגוד לפנינים המתורבתות שעדיין אינן מרהיבות כמו אלו הפראיות.

עד היום מגיעות הפנינים היוקרתיות אל מעצבי התכשיטים לאחר תהליך ארוך שמתחיל בצלילת הצוללן, שולה הפנינים אל מי הים. הצוללן משתמש בשיטת צלילה חופשית, ללא אמצעי עזר. לאחר ששלה צדפות הוא עולה אל המים ואז מתחילה מלאכת המיון. פנינים אלו עדיין נחשבות ליוקרתיות ביותר, בין היתר בגלל התהליך הארוך שמלווה את הגעתן אל הסטודיו.

סגולותיה של הפנינה

אל הפנינה נקשרות תכונות המביאות לידי ביטוי גם את הסביבה שבה גדלה. הקרבה לים הפכה את הפנינה לבעלת סגולות מרגיעות ומאזנות. היא מייצרת תמימות, חוכמה ויושר, היא נחשבת לאבן המייצגת יופי ורכות. מבחינה רפואית, היא נחשבת למסייעת לתפקוד תקין של מערכת העיכול וכמסייעת בהפחתת לחץ נפשי. אבקת פנינים הייתה בתקופת מלכות הנרי השמיני תרופה נפוצה בארמון, כשהיא סייעה לפי האמונה לריפוי פצעים.

פרמטרים לבדיקת הפנינה:

כדי לאבחן האם פנינה היא אמיתית, יוקרתית ואיכותית נבדקים כמה דברים.

גודל הפנינה – ככל שהפנינה גדולה יותר כך היא נחשבת ליוקרתית יותר.

ברק – ככל שהפנינה מבריקה יותר כך היא יוקרתית יותר.

צבע – פנינים מגיעות בגוונים שונים – מלבן דרך ורדרד ועד כחול, צהוב, שנהב ושחור.

ניקיון – הפנינה צריכה להיות נקיה מסדקים וסימנים כדי להיחשב יקרה ויוקרתית.

חזרה לאתר - DE SOL

דה סול היא שדרת מעצבי תכשיטים אונליין. מטרתנו היא להנגיש ולהציג תכשיטים ייחודיים ומרעננים של מעצבים ואומנים מובילים. ניתן לרכוש את כל התכשיטים המוצגים באתר באופן פשוט ונח ולקבלם עם שליח עד הבית או במשלוח.